Logo
Depositphotos_25171803_xl-2015.jpg
Dla Wynajmujących

Jak monitorować i dbać o stan wynajmowanego mieszkania?

Wynajmowanie mieszkania powinno być podstawowym źródłem Twoich pasywnych przychodów.  Zaniedbany lokal będzie odstraszał najemców a także pochłaniał pieniądze, które trzeba będzie zainwestować w jego odświeżenie. W tym artykule dowiesz się jak kontrolować mieszkanie i dbać o jego stan techniczny. 
 

 1.  Półroczne wizyty

  Staraj się przynajmniej raz na pół roku pojawić się w wynajmowanym mieszkaniu z fachowcem, który pomoże Ci określić stan techniczny mieszkania oraz ewentualnie awarie czy usterki. Pamiętaj jednak, aby przed taką wizytą umówić się z najemcą gdyż każde wejście do mieszkania bez wcześniejszego może być traktowane jako najście. Najlepiej będzie jeżeli wizyty takie uwzględnicie w przy podpisywaniu umowy najmu.

 2.  Szybka reakcja

  Nie zwlekaj z naprawą nagłych usterek. Lepiej jest szybko rozwiązać mały problem, niż dać mu się rozwinąć, co może skutkować późniejszymi komplikacjami i narzekaniem mieszkańców.
   Szybka reakcja na problemy najemcy wpłynie dobrze na Waszą relację. Lokator  zauważy, że troszczysz się o mieszkanie i jego komfort. Nie narzekaj w sytuacji gdy dzwoni do Ciebie z problemem, a już na pewno nie reaguj złością. Podziękuj za informację ijak najszybciej zajmij się problemem.
 3.  Dobre relacje z sąsiadami

  Sąsiedzi mogą być świetnym źródłem informacji dotyczących stanu technicznego Twojego mieszkania. Możesz zostawić swój numer i prosić i kontakt w razie awarii czy usterek. Pamiętaj jednak, że to jest tzw. opcja awaryjna. Jeżeli współpraca z najemcą okaże się trudna, porozmawiaj z sąsiadami.
 4.  ,,Przezorny zawsze ubezpieczony"

  Przysłowie to odnosi się również do kontroli lokalu. Staraj się nie dopuszczać do sytuacji w której np. uszczelka od kranu się zużyła i woda zalała całą podłogę. Nie dość, że musisz pokryć koszty związane ze swoim mieszkaniem będziesz także obciążony kosztami naprawy zalanego sufitu sąsiada z dołu. Zwykła uszczelka kosztuje ok. 10 zł i jej wcześniejsza wymiana mogła zapobiec całemu zdarzeniu. 

 5.  Dbaj o standard mieszkania.

  Dbanie o Twoje mieszkanie nie powinno sprowadzać się tylko do usuwania awarii i innych problemów technicznych. Staraj się podnosić standard swojego mieszkania. Zostanie to docenione przez najemców i w przyszłości wpłynie również na wysokość czynszu. Pamiętaj, że rynek ciągle się zmienia i to co było standardem pięć czy dziesięc lat temu dzisiaj może już nie odpowiadać oczekiwaniom potencjalnych najemców.