Logo
Depositphotos_39970111_xl-2015.jpg
Student life

Jak tanio ogrzewać mieszkanie?

Sezon grzewczy już się zaczyna a co za tym idzie, mamy na głowie kolejny spędzający sen z powiek problem – wysokie rachunki za ogrzewanie. Jest to koszt kilkuset złotych miesięcznie. W tym artykule dowiesz się co warto zrobić aby zmniejszyć koszty związane z ocieplaniem mieszka.

1. Uszczelnij okna

Ważne jest aby przed rozpoczęciem się okresu grzewczego sprawdzić stan okien w mieszkaniu. Przez źle uszczelnione okna do pokoi przedostaje się zimne powietrze co automatycznie zwiększa pracę grzejników. Dzięki dobrze uszczelnionym oknom możemy zaoszczędzić ok. 20% opłat.

2. Wietrz rozsądnie

Zanim otworzysz okna aby przewietrzyć mieszkanie zakręć grzejniki. Dopiero gdy ostygną możesz pozwolić na przedostanie się chłodnego powietrza do mieszkania. Praca grzejników przy otwartych oknach jest nieekonomiczna, i może przyczynić się do zwiększenia rachunków.

3. Nie ogrzewaj pustego mieszkania

Gdy wychodzisz do pracy, czy szkoły mieszkanie nadal jest ogrzewane mimo, że nikogo w nim nie ma. Zakręcaj grzejniki chwilę przed wyjściem. Niektóre termostaty posiadają możliwość zaprogramowania pracy na konkretne godziny. Gdy śpisz grzejniki w kuchni czy łazience nie muszą być włączone, to również pozwoli Ci zaoszczędzić pieniądze.

4. Nie zasłaniaj grzejnika

Latem osłanianie grzejników pokrowcami czy meblami czyni mieszkanie przytulniejszym. Jednak kompletnie nie sprawdza się to w okresie grzewczym, stanowią one barierę dla ciepła i pochłaniają je przez co mimo pracy grzejników w mieszkaniu nadal nie jest wystarczająco ciepło.

5. Optymalna temperatura

Najlepiej gdy w każdym pomieszczeniu ustawiona będzie optymalna dla niego temperatura. Pamiętaj, że nie powinna być ona taka sama w każdym miejscu. Łazienka wcale nie musi być ogrzewana przez cały dzień, wystarczy chwilę przed kąpielą odkręcić grzejniki. W kuchni ciepło wydziela się podczas gotowania dlatego to pomieszczenie również nie musi być ogrzewane cały czas.