Logo
Depositphotos_134887570_xl-2015.jpg
Dla Wynajmujących

Jak urządzić mieszkanie w stylu skandynawskim?

Urządzenie mieszkania w sposób funkcjonalny, prosty a zarazem wygodny nie należy do najłatwiejszych. Są to cechy, dzięki którym styl skandynawski zawdzięcza swoją popularność. Wystrój ten zapewnia jasne, przestronne oraz ekologiczne mieszkanie. W tym artykule dowiesz się jak urządzić mieszkanie w stylu skandynawskim.

 1. Kolory

  Kolorystyka w aranżacjach skandynawskich skupia się na chłodnych, stonowanych barwach charakterystycznych dla krajów Północy. Górujące kolory to przede wszystkim szary, biały i beżowy. Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że tak chłodne kolory spowodują, że nasze mieszkanie będzie wyglądało ponuro, bez charakteru. Nic bardziej mylnego. Jasne neutralne kolory optycznie powiększą pomieszczenia oraz będą odbijać światło sprawiając, że mieszkanie będzie jasne. Monotonię kolorów śmiało jednak można przerwać modnym granatowym kolorem lub używając popularnych pastelowych kolorów.

 2. Podłoga

  W mieszkaniach w stylu skandynawskim dużą rolę odgrywa także podłoga, która pokazuje jego prostotę. Łatwo dostępne drewno, które jest naturalnym ekologicznym materiałem, idealnie spełnia rolę podłogi w krajach Północy. Najbardziej popularne są długie deski inaczej zwane Dylami. Drewno powinno być jasne i mieć widoczne usłojenie, opcjonalnie można je pokryć białym olejem lub matowym lakierem co zdecydowanie doda uroku naszej podłodze.


 3. Okna i drzwi

  Są to bardzo ważne elementy wystroju mieszkania dla ludzi zamieszkujących północ. Okna są zawsze odsłonięte w jasnych kolorach, pasujących do wnętrza. Ze względu na klimat mieszkańcy starają się aby każdy promyk słońca dostał się do mieszkania. Przy oknach nie ma miejsca na zasłony, firanki czy rolety. Drzwi zaś powinny sprawiać wrażenie naturalności, jasne drewno bądź okleina idealnie się do tego nada. 


 4. Meble - handmade

  Liczba sprzętów domowych oraz mebli powinna być ograniczona do minimum. Styl skandynawski bazuje na prostocie i ekologii, zatem idealnie do wystroju wnętrza nadadzą się meble wykonane ręcznie z desek, palet oraz ozdoby np.: z wikliny papierowej - tzw. handmade. Meble w tej aranżacji charakteryzuje surowy wyglad i funkcjonalność. Wbrew pozorom to, że styl związany jest z minimalizmem nie oznacza, że mieszkanie wygląda pusto, wręcz przeciwnie. Wszystko jest urządzone tak, aby ze sobą współgrało a wnętrze posiadało ciepły przyjaznych charakter.


 5. Dodatki

  Styl skandynawski skupia się przede wszystkim na jasnych odcieniach, które sa jego bazą, jednak charakteru dodają mu dekoracje. Ważną rolę wśród nich odgrywają różnego rodzaju tekstylia - poduszki, dywany, koce, które powinny stanowić mocny akcent kolorystyczny. Styl skandynawski uwielbia dodatki, jednak muszą być one dobrze dopasowane do wnętrza. Najlepiej sprawdzają się dekoracje w stylu retro, które dają złudzenie starych, niedomalowanych i nadaja prawdziwego charakteru. To właśnie akcesoriom możemy zawdzięczać czar tego stylu. Minimalistycznego a zarazem bogatego w kształty, wzory i kolory.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ł