Logo
Depositphotos_4420861_xl-2015.jpg
Dla Wynajmujących

Kolory i ich znaczenie w Twoim domu.

Kiedy przychodzi czas na renowacje pomieszczeń w domu, ludzie często  nie zwracają zbytniej uwagi na kolory, których używają. W efekcie na ścianach pojawiają się nudne białe, bądź beżowe farby olejne. Jeszcze większym błędem jest nieświadome używanie kolorów działających negatywnie na domowników. Pomożemy uniknąć Ci błędów podczas odświeżania ścian. W tym artykule dowiesz się jakich barw używać  oraz jaki wpływ na człowieka mają poszczególne kolory.


Zanim zaczniesz.


Przed zmianą koloru ścian powinniśmy zadać sobie kilka istotnych pytań. Pierwsze pytanie brzmi: Dlaczego chcemy przemalować naszą ścianę? Jakie wykończenie chcielibyśmy uzyskać? Czy kolory, których chcemy użyć będą pasowały do mebli i dodatków?  Czy będą dopasowane do funkcji pomieszczenia? W tym artykule podpowiemy Ci jakich kolorów farb używać.


Efekty, które daje  farba powinny być przebiegłe, znaczące fizycznie i dające komfort psychiczny. Kolor na ścianach powinien oddawać nastrój, charakter domowników, którzy poprzez farbę w sypialniach czy innych pomieszczeniach mogą wyrazić siebie.  Gdziekolwiek pójdziemy, reagujemy na kolor nawet o tym nie wiedząc a znaczenie tonu jest bardzo często niedoceniane. Jego użycie jest ważne w naszych domach, a także w miejscach, w których pracujemy ponieważ odziaływanie koloru i jego tonu na człowieka jest ogromne.

Jeśli nie masz pewności, od czego zacząć, możesz zrobić mały eksperyment z wystrojem wnętrz w pokoju, łazience lub w innym miejscu. Jeśli będziesz malować ściany samodzielnie, wybierz niewielki obszar ,,testowy” na niechcianej ścianie czy lub w dowolnym miejscu, które nie jest zbyt widoczne.  Dzięki niemu możesz sprawdzić czy wybrany wcześniej kolor Ci się podoba i czy pasuje do pomieszczenia. 

 Jaką farbę wybrać?


Podczas wybierania farby należy wziąć pod uwagę nastrój obszaru. Niezależnie od tego, czy jest to sypialnia, czy salon, wybierz odcień, w którym znajdziesz najlepszy odzwierciedlenie siebie. Możesz umieścić na ścianie wzór taki jak drzewo z liśćmi i ptaki latające na niebie gdy jesteś fanem przyrody, coś związanego z ulubionym rodzajem muzyki, lub jakąkolwiek grą, którą lubisz najbardziej.

 
Jeśli planujesz ściany sypialni, zdecyduj się na przyjemną farbę która sprawi, że ​​poczujesz się dobrze po przebudzeniu. Kolor powinien być stonowany ponieważ jest to miejsce, w którym chcesz się zrelaksować, odpocząć. Miękkie, chłodne odcienie i wszelkie neutralne kolory zdecydowanie będą
Ci sprzyjać.

Kiedy chcesz, żeby w dziecięcym pokoju pojawiła się energia, zachowaj ostrożność podczas wybierania odcienia, powinien to być kolor, który dziecko lubi, czuje się przy nim dobrze. Ściana powinna dotykać Twojego dziecka, być jego odzwierciedleniem. Możesz tego nie wiedzieć, ale jaśniejsze kolory mogą prowadzić do niepokoju i drażliwości.


 Uwaga! Sztuczne światło


Trzeba być ostrożnym malując ścianę na jasny kolor, ponieważ gdy często zapalamy światło w pomieszczeniach, nasze oczy widzą odbijające się od ścian światło Powoduje to, że ​​czujemy się niekomfortowo a oczy są obciążone.Jeśli chcesz używać sztucznego światła rozważ wprowadzenie silniejszych, bardziej intensywnych kolorów.  Bardzo jasne odcienie mogą również wydawać się surowe, gdy pojawiają się na wszystkich powierzchniach w pomieszczeniu. Dobrym rozwiązaniem będą trochę bardziej nasycone niż biel czy beż pastelowe odcienie.

Bardzo ważne jest aby brać pod uwagę kolory ścian we wszystkich pomieszczeniach i podczas malowania kontrolować różnorodność barw. Twoje mieszkanie powinno być jedną kompozycją. Kiedy wybierasz kolory, zastanów się, w jaki sposób będą one przechodzić z jednego do drugiego i czy będą  tworzyć jeden spójny obraz.


Jaki wpływ mają na Nas kolory?


Czerony okazał się energetyzujący i pobudzający. Jest to jeden z najbardziej intensywnych i skoncentrowanych kolorów. Czerwony kolor w pokojach i salach ma głównie na celu podtrzymanie podekscytowania Ponieważ czerwień zwiększa ciśnienie krwi, jest to wyjątkowo dobry wybór do dużych sal i otwartych przestrzeni, gdzie często odbywają się ceremonie. W domach kolor czerwony jest preferowanym kolorem dla jadalni, ponieważ zwiększa apetyt danej osoby.


Żółty
  przedstawia słońce i szczęście. Zwykle ludzie używają tego koloru  w pokojach gościnnych i na przedpokoju, ponieważ jest bardzo przyjazny dla kogoś, kto przechodzi przez drzwi. Mimo że symbolizuje szczęście, udowodniono, że niektórzy ludzie tracą panowanie z powodu żółtych ścian. W sypialni może stworzyć wrogość i agresywność u danej osoby.

Mówi się, że niebieski obniża ciśnienie krwi i tętno. Może okazać się niezwykle uspokajający i łatwo uspokoić temperament i frustrację. Jest stosowany głównie w sypialniach, aby mieć spokojny sen. Udowodniono, że niebieski znacznie poprawia jakość rozmowy między ludźmi.

Kolor zielony jest jednym z najspokojniejszych barw. Zielony łączy pozytywne efekty zarówno żółtego, jak i niebieskiego, utrzymując negatywy na dystans. Kolor zielony jest preferowanym kolorem dla rodzinnego salonu i sypialni, ponieważ promuje jedność i harmonię.

Fioletowy jest raczej znakiem reprezentującym śmiałość i wyrafinowanie. Może sprawić, że osoba poczuje się pewniej w swoich umiejętnościach. Jest to barwa luksusowa dla ludzi kreatywnych ze względu na swój dramatyzm.

Pomarańczowy daje podobny efekt, jak kolor czerwony. Energizuje i odświeża ludzi. Ten kolor jest świetny na siłownię, ponieważ zwiększa podekscytowanie i entuzjazm. Jednak pomarańczowy nie jest dobrym pomysłem na twoją sypialnię lub salon.                              
                                                                                                         
                                                                                      
                   
                                                                                                                                                                                                                                                                                                Weronika