Logo
Depositphotos_125536852_xl-2015.jpg
Dla Wynajmujących

Umowa najmu okazjonalnego

Podpisując zwykłą umowę najmu narażamy się na problemy związane z opuszczeniem mieszkania przez najemcę. Proces eksmisji może być wtedy długi i uciążliwy. Zatem jak uniknąć tej sytuacji? Dlaczego warto podpisać umowę najmu okazjonalnego i czym różni się ona od zwykłej umowy? Dowiesz się tego w poniższym artykule.

Co to jest umowa najmu okazjonalnego i czym różni się od zwykłej umowy najmu?

Umowa najmu okazjonalnego to w zasadzie zwykła umowa najmu. Jest ona jednak zawierana na czas określony, nie dłuższy niż 10 lat. Oprócz tego daje wynajmującemu możliwość szybkiej egzekucji komorniczej oraz sprawnego usunięcia uciążliwego najemcy. Podpisując tę umowę najemca ma obowiązek złożyć zaświadczenie o dobrowolnym poddaniu się eksmisji. Co za tym idzie, właściciel mieszkania może wszcząć postępowanie egzekucyjne niemal od razu po rozwiązaniu umowy.

Dla kogo przeznaczona jest umowa najmu okazjonalnego?

11 września 2017 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o ochronie praw lokatorów, która mówi o tym, że umowa najmu okazjonalnego dotyczyć może jedynie najmu prywatnego, co za tym idzie nie mogą jej zawierać firmy ani
osoby, które wynajmują mieszkania w ramach działalności gospodarczej

Co powinna zawierać umowa najmu okazjonalnego?

Oprócz podstaw, które posiada zwykła umowa najmu, umowa najmu okazjonalnego musi zawierać:

  • informacje o wskazanym mieszkaniu, w którym będzie mógł przebywać po procesie egzekucji
  • spisane przez najemcę w postaci aktu notarialnego oświadczenie w którym zobowiązuje się do dobrowolnego opuszczenia mieszkania w terminie zawartym w żądaniu egzekucyjnym, które może otrzymać po rozwiązaniu
    umowy
  • oświadczenie osoby trzeciej, w którym wyraża ona zgodę na przebywanie najemcy w jej mieszkaniu po wykonaniu egzekucji

Wynajmujący powinien zgłosić zawarcie umowy najmu okazjonalnego do urzędu skarbowego do 14 dni roboczych od podpisania umów.

Jak przekonać najemcę?

Najemcy zazwyczaj nie zgadzają się na podpisanie umowy najmu okazjonalnego, ze względu na często pojawiające się wtedy słowo „egzekucja” czy „eksmisja”. Dlatego należy cierpliwie wytłumaczyć na czym będzie polegała wasza współpraca. Zniechęcające mogą być również dodatkowe koszty związane z tym trybem podpisania umowy. Ok. 200 złotych to niska cena za bezpieczeństwo lokalu, zatem zaproponuj pokrycie wydatków związanych z podpisaniem tej umowy. Najemca będzie bardziej przychylny a Ty pewniejszy ochrony swoich praw.

 

Weronika