Logo
Depositphotos_19783509_xl-2015.jpg
Dla Wynajmujących

Urządzenia, które zużywają najwięcej energii elektrycznej

Zawsze starasz się oszczędzać na rachunkach a mimo to przychodzące co miesiąc faktury za prąd spędzają Ci sen z powiek? Zapewne jest to wina niektórych sprzętów AGD i RTV w Twoim domu. W tym artykule dowiesz się, które z Twoich urządzeń domowych są prawdziwymi pożeraczami prądu oraz co zrobić aby zmniejszyć swoje rachunki.

1. Lodówka

Lodówka z zamrażarką to zdecydowanie ten typ urządzenia na którym trudno jest zaoszczędzić pieniądze ponieważ musi być ono cały czas podpięte do prądu. Warto wiedzieć jednak, że lodówki starszej generacji - klasy B i C zużywają zdecydowanie więcej energii niż te nowsze, na przykład klasy A +++  Charakterystyczne plusy informują nas o wysokiej jakości urządzenia oraz energooszczędności. Jeżeli jeszcze posiadasz lodówkę starego typu, może warto byłoby się zastanowić nad wymianą na lepszy model. Jednorazowy wydatek na pewno zwróci nam się w postaci mniejszych rachunków.

2. Zmywarka

Powszechnie uważa się, że zmywarki pomagają nam w oszczędzaniu wody. Myjąc naczynia w zmywarce zużyjemy zdecydowanie mniej wody niż robiąc to ręcznie, ale jednocześnie urządzenie to zużywa więcej prądu. Jeżeli posiadasz zmywarkę, staraj się myć w niej tylko naczynia, których nie dasz rady wyczyścić ręcznie. Bezsensowne jest na przykład mycie szklanki, z której przed chwilą ktoś pił wodę mineralną.  Działanie takie pozwoli używać zmywarki zdecydowanie rzadziej a tym samym zaoszczędzić na prądzie.

3. Bojler elektryczny

Kolejne urządzenie, które działa na naszą niekorzyść. Nie znajduje się on co prawda w każdym mieszkaniu, jednak nadal jest to jedna z najpopularniejszych metod ogrzewania wody. Jeżeli zdecydowałeś się na tę metodę wybierz bojler nowszego typu. Oszczędzi sporo energii i posłuży zdecydowanie dłużej. To w jaki sposób go używamy, również ma ogromny wpływ na to ile prądu zużywa. Przykładowo podczas mycia zębów dwa razy odkręcamy kurek z ciepłą wodą co wiąże się z dwukrotnym włączeniem urządzenia co jest kompletnie niepotrzebne. Przecież możemy nalać wody do kubka czy też miski. 

4. Żarówki

Zwykłe żarówki to prawdziwe pożeracze prądu. Ich największym minusem jest to, że do oświetlania pomieszczeń wykorzystują tylko 5% wytworzonej energii. Reszta służy do wytworzenia ciepła.  Tradycyjna żarówka jest zdecydowanie tańsza od energooszczędnej jednak jej czas świecenia jest o wiele krótszy. Żarówki LED zużywają nawet 90% mniej energii niż zwykłe, poza tym ich żywotność to około 50 000 godzin. Jeżeli nadal posiadasz zwykłe żarówki zamień je koniecznie na te energooszczędne.

5. Piekarnik elektryczny

Piekarnik elektryczny to kolejny sprzęt domowy, który nie ułatwia nam oszczędzania. Jeżeli zastanawiasz się nad wyborem piekarnika zdecydowanie polecamy te nowsze energooszczędne modele. Gdy chodzi o o użytkowanie sprzętu starszej generacji to staraj się używać go tylko w sytuacjach w których na prawdę jest to konieczne. Unikaj podgrzewania potraw, jest to po prostu nieopłacalne. Najlepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest korzystanie z mikrofalówki, która podgrzewa i rozmraża potrawy. Zużyje ona zdecydowanie mniej energii.