Logo
blog_photo_1.jpg
Student life

Wynajem ... - Ucz się na błędach, ale nie własnych

 

Szukasz stancji na wynajem? Teoretycznie zadanie jest proste. Rzeczywistość jednak bywa różna. Zanim zostaniesz najemcą, zwróć uwagę na kilka istotnych kwestii.  Dzięki temu oszczędzisz sobie wielu niewygodnych i nieprzyjemnych sytuacji, co wyjdzie to na dobre obu stronom.

Tania, przytulna stancja dla studenta, blisko uczelni – brzmi zachęcająco, prawda? Problem w tym, że takie pokoje, mieszkania czy domy mają duże wzięcie. Jeżeli zaczniesz poszukiwania zbyt późno, możesz obudzić się z przysłowiową ręką w nocniku. Zatem, zaczynamy!

Im wcześniej, tym lepiej

Wiemy, ze student nie lubi być popędzany. Student ma czas na wszystko, ale nie szukaj stancji na ostatnią chwilę. Ogłoszenia w dobrych lokalizacjach szybko tracą swoją aktualność. Jeżeli poszukiwania zaczniesz we wrześniu, najprawdopodobniej będziesz musiał zapłacić więcej za wynajem, ponieważ konkurencja będzie większa. Dobry, choć trudny czas na szukanie stancji to druga połowa wakacji (sierpień).  

Działaj szybko

Przeglądaj ogłoszenia codziennie, a nawet dwa razy dziennie. Nie pozwól na to, aby ktoś sprzątnął Ci świetną ofertę sprzed nosa. Najczęściej wynajmujący działają według zasady „kto pierwszy, ten lepszy”. Staraj się być pierwszy, wtedy masz więcej możliwości wyboru.

Bądź czujny

Znalazłeś podejrzanie tanią ofertę na wynajem w bardzo dobrej lokalizacji? Sprawdź wiarygodność wynajmującego. Może być tak, że osoba, która podaje się za właściciela mieszkania, w istocie nim nie jest, a Ty padniesz ofiarą oszustwa. Tylko właściciel lokalu może dysponować nieruchomością. Sprawdzisz to, prosząc np. o pokazanie odpisu z księgi wieczystej lub aktu notarialnego. Masz do tego prawo, a właściciel mieszkania powinien być do tego przygotowany.

Poproś o jasne przedstawienie kosztów wynajmu

Przedstawiony koszt najmu mieszkania czy pokoju  może nie zawierać dodatkowych opłat, takich jak czynsz czy opłaty za media (prąd, woda, gaz). Musisz dokładnie dowiedzieć się, co zawiera cena, którą podał właściciel mieszkania,  w przeciwnym razie możesz być mocno rozczarowany na koniec miesiąca.

Dokładnie przeczytaj i podpisz umowę

Wynajem mieszkania bez umowy jest ryzykowny. W przypadku problemów lub kwestii spornych zarówno Ty, jak i właściciel mieszkania jesteście chronieni w zakresie ujętym w umowie. Dlatego zwróć uwagę na to czy umowa zabezpiecza interesy obu stron, a nie tylko właściciela mieszkania. Prawa i obowiązki powinny odnosić się zarówno do wynajmującego jak i najemcy. Zwróć uwagę na to, w jaki sposób opisane są koszty związane z użytkowaniem stancji i kto je ponosi. To samo odnosi się do naprawy czy wymiany sprzętu (zepsuta pralka, lodówka, pęknięte lustro, itp.). W razie wątpliwości skonsultuj się z kimś bardziej doświadczonym od siebie. Nie podpisuj umowy w ciemno.

Zwróć uwagę na protokół zdawczo-odbiorczy

Protokół zdawczo-odbiorczy dobrze załączyć do umowy. Zawiera on informacje, co znajduje się na wyposażeniu stancji i w jakim jest stanie w momencie wynajmu. Dobrze jest również zrobić dokumentację fotograficzną. Nikt nie zarzuci Ci wtedy, że zepsute gniazdko czy popękane płytki w łazience to Twoja wina, w związku z czym tracisz częściowo lub w całości wpłaconą kaucję.

Stwórz swój profil na portalu HomeCv i daj się znaleźć

Dzięki portalowi możesz stworzyć swój profil i dać się znaleźć wynajmującemu już dzisiaj! Poprzez kalendarz dostępności, za darmo, sam zarządzasz kontem przez cały rok zaznaczając od kiedy szukasz mieszkania i w jakiej lokalizacji. W naszym serwisie też stworzyliśmy możliwość wystawiania wzajemnych opinii (wynajmujący najemcy i na odwrót), które – mamy nadzieję – okażą się dla Ciebie pomocne.

Zachęcamy do polubienia naszej strony na FB www.facebook.com/StudentHomeCv/ na której znajdziecie dodatkowe materiały oraz relacje Live :) z wydarzeń w których będziemy brali udział