Logo
Depositphotos_147229161_xl-2015.jpg
Dla Wynajmujących

Wynajmowanie mieszkania - płatności.

Gdy udało Ci się już przygotować mieszkanie pod wynajem i znaleźć odpowiedniego lokatora czas zastanowić się nad jeszcze jedną ważną kwestią - płatnościami. Opłaty, które będzie wnosił najemca muszą pokrywać  rachunki bieżące takie jak woda czy media oraz drobne naprawy związane z użytkowaniem mieszkania lub podnoszeniem standardu. Pamiętaj jednak, że będą także zasilały Twój budżet domowy. W tym artykule dowiesz się z jakimi płatnościami będziesz mieć do czynienia podczas wynajmowania mieszkania.

 1.  Czynsz 

  Czynsz to stała comiesięczna opłata wnoszona przez najemcę za użytkowanie Twojego mieszkania. Jej wysokość określa umowa najmu. Czynsz za wynajem powinien być zawsze płatny "z góry". Możesz ustalić termin odpowiadający najemcy, jeżeli wypłatę dostaje dziesiątego dnia miesiąca, umów się z nim na jedenasty lub dwunasty. Takie pójście na rękę wzbudzi sympatię w najemcy ale również da Ci większą pewność, że od razu po otrzymaniu wynagrodzenia lokator prześle pieniądze. Pod koniec miesiąca mogłoby się okazać, że środków brak. Dobrym rozwiązaniem jest zlecenie przelewu bankowego. W tej sytuacji bank po otrzymaniu przelewu na konto automatycznie przelewa Ci ustaloną sumę pieniędzy.

 2. Opłata dla administracji budynku

  Tzw. opłata eksploatacyjna dla administracji budynku bądź osiedla, w którym znajduje się mieszkanie również posiada stałą cenę jednak czasami potrafi gwałtownie wzrosnąć. Jest to opłata związana między innymi z wywożeniem śmieci, ogrzewaniem centralnym a także sprzątaniem i oświetlaniem części wspólnej budynku. Najemca sam może regulować te płatności, jednak pod Twoim czujnym okiem. Kolejną opcją jest osobny przelew dotyczący czynszu oraz oddzielna płatność za eksploatację na inne konto. Natomiast jeśli rozliczasz się metodą ryczałtową ważne jest aby w umowie jasno określić kwotę czynszu a także opłaty dla administracji budynku. Przy ryczałcie nie można odliczać żadnych kosztów.

 3. Podstawowe media: woda, prąd, gaz

  Po podpisaniu umowy warto porozmawiać z najemcą na temat podstawowych mediów oraz sprawdzić stan liczników i kwoty które zostały wygenerowane. Najważniejszym jest, aby uświadomić lokatora o dodatkowych opłatach związanych z większym zużyciem np. wody. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że mają pewien limit, po przekroczeniu którego wzrasta wysokość faktury. Warto przekonać najemcę na samodzielne kontrolowanie liczników lub podpisanie umowy z gazownią czy elektrownią czego skutkiem będzie przychodzenie faktur na nazwisko najemcy. Nie znaczy to, możesz się czuć całkowicie odciążony. Pamiętaj aby regularnie kontrolować płatności.

 4. Inne media

  Zapewnienie internetu w wynajmowanym przez ciebie mieszkaniu napewno będą dużym atutem. Jednak jeżeli chodzi o inne media takie jak kablówka czy coraz rzadziej używany telefon stacjonarny lepiej pozostawić wolną rękę lokatorowi Twojego mieszkania. Wszyscy dostawcy na pewno chętnie podpiszą z nim umowy na podstawie umowy najmu tym samym przypisując mu odpowiedzialność za płacenie rachunków. Najlepiej w ogóle się w to nie ingerować. Najczęściej kończy się to zadłużeniami, oczywiście na Twoje nazwisko.