Logo
Depositphotos_52572087_xl-2015.jpg
Dla Wynajmujących

Zerwanie umowy najmu

Każda umowa najmu, kiedyś się skończy. Jest to bardzo ważny moment, ponieważ od tego jak sprawnie uda nam się zakończyć współprace z dawnym najemcą zależy, jak szybko będziemy mogli znaleźć kolejnego lokatora.

Warunki wypowiedzenia umowy najmu

Jeżeli była to umowa na czas określony może ona zostać zerwana na warunkach w niej zawartych, Jeśli natomiast została podpisana na czas nieokreślony wypowiedzenie jej musi być zgodne z terminami ustalonymi w art 673 § 2 Kodeksu cywilnego.

  • „ gdy czynsz jest płatny w odstępach czasu dłuższych niż miesiąc, najem można wypowiedzieć najpóźniej na trzy miesiące naprzód na koniec kwartału kalendarzowego”
  • „gdy czynsz jest płatny miesięcznie - na miesiąc naprzód na koniec miesiąca kalendarzowego”
  • „ gdy czynsz jest płatny w krótszych odstępach czasu - na trzy dni naprzód”
  • „ gdy najem jest dzienny - na jeden dzień naprzód”

Prawidłowe sporządzenie wypowiedzenia umowy najmu

Zerwanie umowy najmu powinno być w formie pisemnej i zawierać kilka ważnych informacji:

  1. termin, w którym umowa przestaje obowiązywać
  2. powód wypowiedzenia, podstawę prawną
  3. data sporządzenia dokumentu
  4. dane najemcy i wynajmującego
  5. określenie przedmiotu najmu
  6. podpis obu stron

Zasady sprawnego wypowiedzenia umowy najmu.

1. Szybka reakcja 

Jeżeli najemca chce wypowiedzieć umowę, postaraj się jak najszybciej znaleźć kogoś na jego miejsce. Im dłużej zwlekasz, tym dłużej Twoje mieszkanie będzie stało puste a co za tym idzie to Ty będziesz ponosić koszty jego utrzymania.

2. Kontrola lokalu

Przed ostatecznym wypowiedzeniem umowy dokładnie sprawdź stan mieszkania. Może się okazać, że to co zastaniesz odbiega nieco od wyglądu udokumentowanego w protokole zdawczo-odbiorczym.

3. Protokół zdawczo-odbiorczy.

Jeżeli przed przekazaniem najemcy mieszkania sporządzony został protokół zdawczo-odbiorczy, czarno na białym będzie widać stan mieszkania przed wynajęciem. Na spotkanie z lokatorem, koniecznie zabierz ze sobą ten dokument. Łatwiej będzie Wam wtedy wycenić ewentualne szkody.

4. Weryfikacja płatności

Bardzo ważne jest, abyś przed opuszczeniem lokalu przez najemcę, sprawdził czy wszystkie płatności są uregulowane. W razie zadłużenia o wiele łatwiej będzie Ci wyegzekwować zapłatę zaległości.

5. Życzliwe pożegnanie

Pamiętaj o dobrych manierach podczas zdania mieszkania. Jeżeli lokator nie sprawiał problemów, mile widziany będzie list pożegnalny, w którym podziękujesz za współprace. Możliwe, że to nie jest Wasze ostatnie spotkanie.

 

Weronika